Po raz szósty w "Lesie poza cywilizacją"!
Za nami kolejna konkursu organizowanego przez Radio Poznań we współpracy z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. W miniony weekend wraz z laureatami zawitaliśmy do Nadleśnictwa Koło, gdzie mogliśmy oderwać się od zgiełku wielkiego miasta, zastępując go szumem drzew. Poznaliśmy przy tym wyjątkowe miejsca. Projekt dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.
Zgodnie z naszą sześcioletnią tradycją między 13 a 17 września na antenie Radia Poznań w porannej audycji Mała Czarna pojawiały się pytania związane z lasami i codzienną pracą leśników. Zapewne wcale nie tak łatwo było od razu odpowiedzieć ile bielików, zaobrączkowano w tym roku w Nadleśnictwie Koło albo czym są polskie piramidy. Znaleźli się jednak śmiałkowie, którym się to udało, więc 25 września wyruszyli z Poznania na weekendową przygodę do leżącego na granicy Wielkopolski, Kujaw i województwa łódzkiego Nadleśnictwa Koło.
To już szósta edycja tego wyjątkowego konkursu, podczas którego uczestnicy uczą się lasu poprzez bezpośrednie jego doświadczanie. Program dwudniowego wyjazdu połączył wiedzę leśną z dziedzictwem kulturowym i historycznym Nadleśnictwa Koło- mówi Tomasz Maćkowiak naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji RDLP w Poznaniu
Organizując kolejne edycje Lasu Poza Cywilizacją, pragniemy niejako ukazać lasy od kuchni. Mieszkańcy dużych miast takich jak Poznań nie zawsze mają okazję na własne oczy oglądać mechanizmy rządzące przyrodą. Las poza cywilizacją dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.
Dlatego zabieramy ich tam, gdzie być może sami nigdy by się nie znaleźli, opowiadamy o drzewach i związanej z nimi naszej pracy. Pokazujemy wyjątkowe miejsca w wielkopolskich lasach, z których istnienia czasem nie zdajemy sobie sprawy, choć mamy je pod samym nosem.
"Staraliśmy się przekazać jak najwięcej naszym uczestnikom z warsztatu pracy leśnika. Wspólnie sadziliśmy drzewa, czy też poszukiwaliśmy pędraków chrabąszcza majowego. Lasy to oczywiście przyroda i gospodarka, ale również miejsce, w którym zachowywane jest dziedzictwo historyczne naszego kraju, stąd też laureaci zabraliśmy do lasów rzuchowskich i przypomnieliśmy tragiczne wydarzenia ziemi wielkopolskiej z czasów II Wojny Światowej, jakie wydarzyły się w Chełmnie nad Nerem"- wspomina Ilona Żółtowska, starszy specjalista SL ds. ochrony ekosystemów, edukacji leśnej i komunikacji społecznej.
Serdecznie zapraszamy do odsłuchania załączonego pliku-wyjątkowego wywiadu z uczestnikami tegorocznej edycji, który przeprowadził redaktor Radia Poznań Rafał Regulski.