Orkan Ksawery - szacowanie szkód, kolejne zakazy wstępu do lasu!
Zaledwie 2 miesiące po huraganie 100-lecia, 5 października Wielkopolskę ponownie dotknął kataklizm. Uszkodzone domy, zerwanie trakcje, braki w dostawach prądu i wody to tylko niektóre ze skutków orkanu Ksawery. Ucierpiały również lasy. Szalejący w południowo-zachodniej Wielkopolsce orkan według wstępnych szacunków spowodował szkody na blisko 160 000 m3 drewna.
Wichura przemieszczała się nad południowo-zachodnią Wielkopolską do późnego wieczora 5 października. Silny wiatr, wiejący w porywach ponad 100 km/godz., przeszedł przez teren wielu nadleśnictw poznańskiej dyrekcji, łamiąc i wyrywając drzewa z korzeniami. Najbardziej ucierpiało nadleśnictwo Włoszakowice, straty są ogromne. W ciągu kilku godzin zniszczonych zostało wiele pojedynczych drzew oraz całe fragmenty drzewostanów. Wciąż trwa szacowanie szkód. Wiele miejsc, zwłaszcza w głębi lasu, jest wciąż niedostępnych.
30 tysięcy metrów sześciennych drewna to bardzo dużo jak na nasze warunki - mówi Anna Barycza, specjalista ds. pozyskania drewna z nadleśnictwa Włoszakowice. Jest to niemal 1/3 naszego rocznego planu pozyskania drewna. Myślę, że skutki orkanu będziemy usuwać do wiosny przyszłego roku - dodaje.
Więcej informacji o huraganie 100-lecia!
Wstępne szacunki w skali dyrekcji wskazują na szkody powyżej 10 tys. m3 drewna w nadleśnictwach: Antonin, Góra Śląska, Karczma Borowa, Krotoszyn, Piaski, Przedborów, Syców, powyżej 5 tys. m3 w nadleśnictwach: Jarocin, Konstantynowo, Kościan, Taczanów. Nie obyło się także bez dodatkowych strat w nadleśnictwach klęskowych (Gniezno, Czerniejewo, Jarocin, Piaski). Dla przypomnienia huragan z 11/12 sierpnia, zwany również huraganem 100-lecia wyrządził wówczas szkody na blisko 1 mln m3 drewna, uszkadzając powierzchnię leśną na ponad 15 tys. ha. Skutki tamtej katastrofy będą usuwane conajmniej dwa lata a prace uprzątające trwają nieprzerwanie, angażując wszystkie możliwe zasoby ludzkie, pracowników nadleśnictw i zakładów usług leśnych.
W nadleśnictwie Włoszakowice trwają intensywnie prace nad usuwaniem skutków Ksawerego. Zaangażowano wszystkie zakłady usług leśnych, które w pierwszej kolejności udrażniają drogi i naprawiają grodzenia upraw leśnych. Podobne działania prowadzone są w pozostałych nadleśnictwach dotkniętych wichurą.
Leśnicy z nadleśnictw, w których zanotowano szkody apelują do turystów, zwłaszcza grzybiarzy i spacerowiczów, aby nie wchodzić do lasu na powierzchnie, które ucierpiały na skutek wichury. Uszkodzone przez wiatr, połamane, zawieszone, niebezpiecznie pochylone drzewa w każdej chwili mogą runąć na ziemię. W wierzchołkach drzew zalegają także uszkodzone gałęzie, które przy niewielkich powiewach wiatru mogą spaść. Prosimy bezwględnie przestrzegać zakazów wstępu do lasu. Przed wyjściem w teren należy sprawdzić na stronie internetowej miejscowego nadleśnictwa aktualny opis komunikatu o zagrożeniach.