Aktualności
Dlaczego dokarmia się zwierzynę?
Dlaczego dokarmia się zwierzynę?
O sposobach dokarmiania zwierzyny oraz zagrożeniach związanych z zimową aurą opowiadają leśnicy z nadleśnictwa Antonin oraz Pniewy.
Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Dlatego leśnicy wspólnie z myśliwymi pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę.
Karma podawana jest w stałych punktach dokarmiania, takich jak paśniki i buchtowiska . Leśnicy ścinają również drzewa do ogryzania kory przez jelenie i daniele. To właśnie dla tych gatunków rozpoczyna się trudny okres, związany z uzupełnianiem braków pokarmowych oraz wymianą poroży. Z porożami wiążą się również inne zagrożenia. Ich zbiór stał się w ostatnim czasie bardzo popularnym zajęciem, jednak nie każdy potrafi uszanować spokój zwierząt. Pamiętajmy, że zbieranie poroża jest legalne, jednak coraz częściej spotykamy się z celowym płoszeniem i niepokojeniem zwierzyny. To czas, w którym osłabione po zimowym niedostatku pokarmowym jelenie powinny odpoczywać i zużywać jak najmniej energii. Leśnicy i Straż Leśna dokładają wszelkich starań, aby mogły one w spokoju dotrwać do wiosny i nałożyć nowe poroże.
Przed niedostatkiem wody chroni z kolei podawanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków oraz jabłek. Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z lizawek. Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na szczycie. Sól, jako źródło ważnych pierwiastków, rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.
Dokarmiania nie przeprowadza się przez cały rok tylko w czasie surowej zimy, gdyż w pozostałych porach roku las, łąki i pola dostarczają wystarczającą ilość pożywienia dzikiej zwierzynie.
Zapraszamy na fanpage portalu społecznościowego Facebook nadleśnictw Antonin i Pniewy, gdzie czeka na Was codzienna porcja leśnych ciekawostek o pracy leśników, lesie i przyrodzie.