Aktualności
Bocian przyleci do Ciebie!
Bocian przyleci do Ciebie!
Bez wychodzenia z domu możesz obserwować przyrodę i posłuchać odgłosu lasu. Śledź na żywo transmisję z gniazda bociana czarnego z lasów Nadleśnictwa Sieraków.
Już jest… pierwszy bocian wylądował w gnieździe, które od wielu lat znajduje się na suchej gałęzi starego dębu w Nadleśnictwie Sieraków. W ubiegłym roku samiec przyleciał trochę wcześniej, bo 17 marca, a samica trzy dni później. Jak będzie w tym roku?
Przekaz online z gniazda bociana czarnego (Ciconia nigra) to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu POIS pn.: "BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt jest prowadzony przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie i Komitet Ochrony Orłów, a transmisja jest efektem współpracy KOO z Nadleśnictwem Sieraków.
Bociany są chyba jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ptaków w Polsce. Symbol zbliżających się ciepłych dni. Bociany czarne, które w Wielkopolsce znane są pod nazwą hajstra, są jednak troszkę bardziej skryte, dlatego ich obserwacja jest o wiele trudniejsza. Bociany te są kuzynami. Bocian czarny od bociana białego jest nieco mniejszy, a w jego upierzeniu dominuje czerń. Żywi się głównie rybami, ale nie pogardzi drobnymi ssakami i dużymi owadami.
Populacja bociana czarnego na terenie Polski jest dość stabilna i wynosi 1500 – 2000 par (raport Monitoringu Ptaków Drapieżnych).
Ptaki przylatują do nas pod koniec marca, a okres lęgowy zaczyna się w kwietniu i trwa do maja. W tym czasie samica składa 2 -5 jaj, z których po 32 -38 dniach wykluwają się młode. Pisklęta zanim się usamodzielnią przebywają w gnieździe od 9 -10 tygodni. Odlatują od nas w sierpniu.
Bocian czarny w przeciwieństwie do swojego kuzyna bociana białego zamieszkuje niedostępne, rzadko odwiedzane lasy na podmokłym, wilgotnym terenie. Hajstra bowiem boi się człowieka, w odróżnieniu od bociana białego, który związany jest z siedliskami ludzkimi. Swoje gniazda buduje wysoko w koronach drzew, najczęściej na starych dębach.
Po więcej informacji o bocianach czarnych zapraszamy do naszego magazynu Echa Leśne.
Jest to też gatunek objęty tzw. ochroną strefową, a także gatunkiem chronionym w ramach europejskiej sieci obszarów Natura 2000. Promień strefy ochrony całorocznej sięga do 200 m od gniazda, a okresowej - do 500 m. Okresowa ochrona trwa od 15 marca do 31 sierpnia.
Bocian czarny jest głównym gatunkiem objętym ochroną strefową w nadleśnictwach RDLP Poznań.
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu znajduje się 97 stref bociana czarnego, najwięcej w Nadleśnictwie Jarocin (12) i Nadleśnictwa Grodziec (11).
Jedno z gniazd znajduje się również na terenie Nadleśnictwa Sieraków, gdzie bocian od kilku lat upodobał sobie gałąź starego suchego dębu. Niestety nie jest to najbezpieczniejsze miejsce, dlatego w ramach projektu BocianiMy w Lasach zbudowano obok sztuczne gniazdo. Nie pomogło to jednak, bocian nadal woli swoją kryjówkę, która dla bezpieczeństwa ptaków została podparta.
Serdecznie zapraszamy do systematycznego podglądania gniazda, zapewniamy, że nie będziecie się nudzili, bo już na początku kwietnia pojawią się jaja, a z początkiem maja wyklują się młode. Będziecie mogli na żywo obserwować, co jedzą ptaki, jak się zachowują i jak uczą się latać. Zdarzają się też sytuacje nieprzewidziane, w ubiegłym roku gniazdo odwiedził bielik, na szczęście młodych boćków nie było w gnieździe i wszystko skończyło się dobrze.
W lipcu członkowie Komitetu Ochrony Orłów przeprowadzają obrączkowanie niektórych młodych bocianów. W ubiegłym roku jeden z bocianów z Nadleśnictwa Sieraków otrzymał specjalny nadajnik, tzw. logger, który w określonych odstępach czasu będzie wysyłał do ornitologów informacje o bieżącej lokalizacji ptaka.
Zapraszamy do podglądania nietypowych aktorów podczas naszej transmisji on-line.