Aktualności Aktualności

Powrót

22 kwietnia - Dzień Ziemi

22 kwietnia - Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to dobry czas, aby przyjrzeć się problemom naszej Planety. To żywy organizm, którego jesteśmy integralną częścią, mając wpływ na jego kondycje i zdrowie. Pamiętajcie, że dbając o otaczające nas środowisko dbamy również o nasze zdrowie. A najważniejszym i największym organem Ziemi są jej "Zielone Płuca", czyli lasy. Dzięki nim możliwe jest "życie", przetrwanie wszystkich organizmów, łącznie z ludźmi. Ich przyszłość jest w rękach każdego z Was. Przeczytajcie, co możecie dla nich zrobić?

Wiele państw na świecie podejmuje walkę na rzecz ochrony lasów, co skutkuje znaczącym spadkiem wylesiania z ponad 7 milionów ha rocznie w latach 1990-2000 r. do ok. 3.3 miliona ha obecnie (2010-2015 r.). Lasy znikają głównie w Ameryce Południowej i Afryce oraz w niektórych państwach Azji takich jak Indonezja. Są to regiony charakteryzujące się dużą różnorodnością biologiczną, stąd wraz z wycinanymi lasami znikają bezpowrotnie rzadkie gatunki zwierząt jak np. tygrys sumatrzański czy orangutany. Z drugiej strony państwa półkuli północnej oraz niektóre azjatyckie jak np. Chiny, Indie charakteryzują się wzrostem powierzchni leśnej. Jest to m.in. efekt prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej na podstawie planów hodowli lasów, dobrego prawa połączonego z certyfikacją lasów.

Deforestacja, czyli proces wylesiania naszej Planety to jeden z największych problemów naszych czasów. Paradoksem jest to, że nawet jeżeli mieszkamy daleko od tropikalnych lasów możemy w równym stopniu przyczynić się do ich niszczenia. Mowa tutaj o surowcach, które stanowią bazę do wytworzenia produktów znajdujących się na sklepowych półkach. Wśród nich jest m.in. bardzo popularny olej palmowy. To składnik tak często zjadanych batoników, chipsów, mrożonych pizz, zup instant i gotowych dań. Oprócz problemów środowiskowych jest on niezdrowy dla naszego organizmu.

Plantacje palmy olejowej charakteryzują się najniższymi kosztami założenia oraz ok. czterokrotnie wyższą wydajnością (przeciętnie 4,2 tony/ha/rok) produkcji niż uprawy innych roślin oleistych.

Olej palmowy pochodzi z olejowca gwinejskiego (Elaeis guineensis) i cechuje go najwyższa produkcyjność spośród roślin oleistych. Największymi producentami tego surowca są Malezja i Indonezja, łącznie dostarczają 90% oleju palmowego na światowe rynki. Plantacje oleju palmowego napędzają deforestację m.in. po poprzez: wycinkę lasów pierwotnych, w których miejsce zakłada się uprawy palm. Równie drastycznie na deforestację wpływa produkcja wołowiny. Powiększające się pastwiska i plantacje soi na paszę dla krów odpowiadają za zniszczenia puszczy amazońskiej. Jako konsumenci mamy wpływ na los lasów tropikalnych, czytajmy etykiety i wybierajmy wyroby nie zawierające oleju palmowego, kupujmy produkty wytworzone lokalnie i z poszanowaniem praw środowiska.

Czy wiesz, że:

Państwami o największej powierzchni lasów na świecie są:

  • Rosja ponad 814 mln ha;
  • Brazylia ok. 493 mln ha;
  • Kanada 347 mln ha.