Wydawca treści
Leśne Kompleksy Promocyjne
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu istnieją dwa Leśne Kompleksy Promocyjne. LKP "Lasy Rychtalskie" utworzony w 1996 roku oraz LKP "Puszcza Notecka", który powstał w 2004 roku.
Leśne Kompleksy Promocyjne, a co to takiego?
Aby dzieciom, młodzieży i dorosłym przybliżyć ideę godzenia nowoczesnej gospodarki leśnej z aktywną ochroną przyrody, w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe od połowy lat dziewięćdziesiątych powstają Leśne Kompleksy Promocyjne (LKP). Stanowią one swoiste „poligony doświadczalne", na których wdraża się nowe metodyki i technologie związane z gospodarką leśną, hodowlą lasu, ochroną lasu i ochroną przyrody. Wszystko po to, by wciąż udoskonalać metody gospodarowania lasami, przy jednoczesnym zaspakajaniu potrzeb społeczeństwa. Przy każdym Leśnym Kompleksie Promocyjnym organem opiniodawczym i doradczym jest tzw. Rada Naukowo Społeczna, wybierana na 6-letnie kadencje. Rada składa się z przedstawicieli lokalnych środowisk, samorządów, instytucji naukowych i uczelni wyższych oraz osób prywatnych czynnie zaangażowanych dla regionu i działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ciągu roku na posiedzeniach Rady omawia się tematy nowych badań naukowych związanych z różnymi dziedzinami leśnictwa i ochrony przyrody oraz tematy związane z rozwojem infrastruktury turystyczno-edukacyjnej. Za każdym razem uwzględnia się bieżące problemy i potrzeby społeczeństwa w regionie.
LKP „Lasy Rychtalskie" utworzony w 1996 r., w południowej części Wielkopolski, obejmuje lasy o powierzchni 47 tys. ha. Reprezentują go dwa nadleśnictwa: Syców oraz Antonin a także Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, LZD Siemianice. Na jego terenie w obrębie leśnym Rychtal (stąd nazwa całego kompleksu) rośnie wartościowy lokalny ekotyp sosny pospolitej, z której pozyskuje się cenny materiał nasienny.
LKP „Puszcza Notecka" powstały w 2004 r., w północnej części Wielkopolski. Jest największym Leśnym Kompleksem Promocyjnym w Polsce, objętym w całości Naturą 2000 jako obszar ptasi mający znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej. Jego powierzchnia wynosi 137 tys. ha. To obszar transgraniczny, w skład którego wchodzą nadleśnictwa 3 regionalnych dyrekcji, w Poznaniu, Szczecinie i Pile. Po stronie poznańskiej reprezentują je Nadleśnictwo Sieraków oraz Nadleśnictwo Oborniki.
Tekst. Rafał Śniegocki
Najnowsze aktualności
Dereniobranie
Dereniobranie
Arboretum im. prof. S. Białoboka zaprasza na piątą edycję Dereniobrania. Rosnące na tamtejszej szkółce derenie już dojrzały i czekają na zbiór. To doskonałe owoce do przygotowania przetworów, przy tym smaczne i zdrowe.
Z czym się to je?
Dereń jadalny (Cornus mas) to krzew dorastający do sporych rozmiarów. Występuje w polskich lasach i zaroślach, ale uprawiany jest także jako roślina ozdobna. Kwitnie na żółto, a jesienią obsypuje się drobnymi, czerwonymi owocami.
Już samo jego drewno ma niezwykłe właściwości. Oberwana z kory gałązka kwitnącego derenia może pomóc oczyścić zęby. Wystarczy rozgryźć jej końcówkę i dzięki zawartym w niej antyseptycznym substancjom zadbać o higienę jamy ustnej. Jeżeli interesujesz się zdrową kuchnią, lubisz zbierać grzyby, owoce lub zioła koniecznie zajrzyj do książki "Dobre z lasu - czyli natura od kuchni".
Natomiast owocem derenia to bogate źródło witaminy C, a także kwasów organicznych i antycyjanów. Dojrzewają jesienią i na surowo smakują raczej cierpko. Jednak świetnie sprawdzają się jako składnik marmolad, dżemów, nalewek czy dodatek do ciast.
Przepis na nalewkę z derenia możecie znaleźć tutaj. Na około litr nalewki potrzeba zebrać ok. 2,5 kilograma owoców.
„Na derenie”
Arboretum Leśne im. prof. S. Białoboka w Stradomii położone jest tuż obok Nadleśnictwa Syców. Dysponuje pokaźną kolekcją drzew i krzewów leśnych, które zajmują około 650 hektarów. Wśród nich znajdują się również derenie, w tym kilka odmian wyhodowanych przez Arboretum. Odwiedzający mogą też zajrzeć do punktu sprzedaży roślin, w którym nabyć można sadzonki prezentowanych na terenie Arboretum gatunków. Warto wspomnieć, że kolekcję roślin sycowskiego arboretum bardzo cenił śp. Maestro prof.Krzysztof Penderecki, który nie raz kupował w tym miejscu wyjątkowe okazy do swojego ogrodu.
w dniach 10-11 oraz 17-18 września w godzinach od 9:00 do 17:00.
Owoce można zbierać samemu (10,00 zł/kg) lub zakupić już zebrane (20,00 zł/kg).
W celu uzyskania dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu
z Punktem Sprzedaży Roślin - tel.: 609 289 991 lub 534 061 864