Asset Publisher Asset Publisher

Położenie dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu swoim zasięgiem obejmuje środkową i południową część województwa wielkopolskiego oraz niewielkie obszary województw: dolnośląskiego, łódzkiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Jest to jeden z największych pod względem powierzchni obszarów zarządzanych przez Lasy Państwowe w Polsce.

RDLP w Poznaniu znajduje się w zachodniej części kraju, w środkowej i południowej części Niziny Wielkopolskiej.

Regionalne dyrekcje LP nie pokrywają się z granicami województw, zostały bowiem wyznaczone tak, by jak najlepiej dopasować je do istniejących kompleksów leśnych. Jest ich łącznie 17, RDLP w Poznaniu graniczy z:

  • RDLP Szczecin (na północnym zachodzie),
  • RDLP Piła (na północy),
  • RDLP Toruń (na północnym wschodzie),
  • RDLP Łódź (na wschodzie),
  • RDLP Wrocław (na południu),
  • RDLP Zielona Góra (na zachodzie).

Mapa przedstawiająca granice regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce z wyróżnieniem RDLP w Poznaniu. Źródło mapy Bank Danych o Lasach.

Na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się ponad 88 % powierzchni gruntów zarządzanych przez RDLP w Poznaniu. Zgodnie z przyjętą regionalizacją przyrodniczo-leśną obszar działania RDLP zawarty jest w Krainach:

-Wielkopolsko-Pomorskiej (70%)

-Mazowiecko-Podlaskiej (20%)

-Śląskiej (10%)

Krajobraz regionu ukształtowany przez lodowiec jest nizinny i tylko miejscami o bardziej urozmaiconej rzeźbie terenu. Najwyższym wzniesieniem Wielkopolski jest Kobyla Góra (284 m n.p.m.) na terenie Wzgórz Ostrzeszowskich, natomiast najniżej położony jest obszar rejonie ujścia Noteci do Warty (21 m n.p.m.).

W środkowej i północnej Wielkopolsce znajduje się ponad 1000 jezior, których największe skupisko jest na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim z kolei południowa część regionu charakteryzuje się małą liczbą zbiorników wodnych.

Na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych znajdują się dwa Leśne Kompleksy Promocyjne: "Puszcza Notecka" oraz "Lasy Rychtalskie".