ZWIĘKSZAMY POWIERZCHNIĘ LASÓW PAŃSTWOWYCH
Codzienna praca leśników wykonywana jest w duchu zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że wszystkie prace gospodarcze prowadzone są z poszanowaniem przyrody, z zachowaniem ciągłości i trwałości lasów. Lasy Państwowe realizują ponadto zadania polegające na stałym zwiększaniu zasobów leśnych. Tylko w tym roku powierzchnia lasów, zarządzanych przez leśników z Nadleśnictwa Babki powiększyła się o dodatkowe 40 hektarów.
W kończącym się 2020 roku Nadleśnictwo Babki nabyło od osób fizycznych blisko 40 hektarów gruntów we wsiach Luciny (gm. Śrem), Babki i wiórek (gm. Mosina).Wszystkie położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lasów do tej pory zarządzanych przez Nadleśnictwo i stanowią z nimi spójną całość. Wykonywanie zadań gospodarczych w większych kompleksach leśnych jest łatwiejsze i bardziej opłacalne. Ponadto włączenie gruntów leśnych do zasobów, którymi gospodaruje Nadleśnictwo, daje gwarancję, że nie będą wykorzystane na inne – niż prowadzenie gospodarki leśnej – cele, natomiast sama gospodarka prowadzona będzie wg wysokich standardów, których przestrzeganie jest potwierdzone posiadaniem przez jednostki Lasów Państwowych certyfikatów FSC i PEFC. Ten czynnik stabilizujący ma szczególne znaczenie w związku z obserwowanymi niekorzystnymi zmianami klimatu, którym można zapobiegać, ograniczając deforestację.
Spośród nabytych przez Nadleśnictwo 40 hektarów gruntów 32,5 jest już porośniętych drzewostanami w różnym wieku i kondycji, natomiast 3,5 hektara będzie mogło być zalesione dzięki odpowiednim ustaleniom w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na 4 hektarach utrzymane zostaną tzw. nieużytki – nadwarciańskie rozlewiska, których bogactwo biologiczne i funkcja retencyjna są nie do przecenienia.
Część gruntów została nabyta poprzez wykonanie przez Nadleśniczego prawa pierwokupu. Prawo to polega na możliwości wstąpienia Skarbu Państwa w miejsce nabywającego do każdej umowy, której przedmiotem są lasy lub grunty do zalesienia. Jest ono wykonywanie niezmiernie rzadko i tylko, gdy lasy będące w obrocie spełniają określone kryteria, w szczególności wypełniają enklawy obcej własności wśród gruntów PGL LP lub zmniejszają ich powierzchnię, przylegają do większych kompleksów leśnych w sposób niekomplikujący przebiegu granic, są przeznaczone na cele gospodarki leśnej lub przeznaczone do zalesienia.
W kończącym się 2020 roku Nadleśnictwo Babki nabyło od osób fizycznych blisko 40 hektarów takich gruntów we wsiach Luciny (gm. Śrem), Babki i Wiórek (gm. Mosina).Dla osób fizycznych będących właścicielami lasu gospodarowanie w nim bywa trudne m.in. ze względu na odległą perspektywę zysku – często odsuniętą w przyszłość o dwa lub trzy ludzkie pokolenia. Dlatego nie rzadko prywatni właściciele lasów szukają nabywców, którzy kupiliby od nich grunty leśne (wraz z pakietem obowiązków, który ciąży na każdym właścicielu lasów), natomiast jednostki Lasów Państwowych w swoich planach finansowych przeznaczają część środków na nabywanie gruntów leśnych i do zalesienia.
Należy zauważyć, że lasy państwowe w odróżnieniu od lasów prywatnych, do których właściciel może zakazać wstępu co do zasady są zawsze dostępne dla każdego.
Polskę obowiązuje Krajowy Program Zwiększania Lesistości, który został opracowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Głównym celem Programu jest stworzenie warunków do zwiększenia lesistości Polski do 30% w 2020 roku i 33% w 2050, a także zapewnienie optymalnego przestrzenno-czasowego rozmieszczenia zalesień oraz ustalenie priorytetów ekologicznych i gospodarczych oraz preferencji zalesieniowych gmin.