Wspólnie o ochronie przyrody – spotkanie RDLP i RDOŚ w Poznaniu

Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu spotkali się w ramach stałej i partnerskiej współpracy, by omówić dalsze działania związane z potencjalnym powiększaniem powierzchni lasów objętych ochroną rezerwatową na terenie Wielkopolski.

To następny krok po zatwierdzeniu przez dyrektora RDOŚ w Poznaniu trzech nowych rezerwatów przyrody w grudniu ubiegłego roku. Zostały one zgłoszone przez leśników w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Kolejne zgłoszone przez leśników obszary czekają na decyzję dyrektora RDOŚ.  

Grafika informująca utworzeniu rezerwatu Bobrownia w ramach akcji 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Pańśtwowych. W tle siedzący na ziemi w lesie puchacz. Źródło: LPGrafika informująca o rezerwacie Zamorze Pniewskie utworzonym z okazji 100-lecia Lasów Państwowych. W tle bocian czarny na podmokłej łące. Źródło: LP

Dzięki zaangażowaniu naszych poprzedników, którzy przez dziesięciolecia z troską dbali o cenne przyrodniczo obszary, dziś możemy obejmować te miejsca ochroną rezerwatową.
Obecnie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu znajduje się ponad 70 rezerwatów przyrody.

Podczas spotkania analizowano tzw. „shadow list” – czyli listę lokalizacji zgłoszonych przez Stowarzyszenie Klub Przyrodników jako potencjalnie kwalifikujące się do objęcia ochroną rezerwatową. Lista ta na terenie województwa wielkopolskiego, obejmuje 33 lokalizacje leżące w zasięgu RDLP w Poznaniu. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie wskazane obszary znajdują się w całości na gruntach leśnych – część z nich obejmuje także inne formy użytkowania terenu. Niektóre propozycje zakładają powiększenie istniejących już rezerwatów.

Podczas spotkania ustalano priorytety i kolejność weryfikacji poszczególnych lokalizacji przez RDOŚ. Proces ten obejmie również konsultacje społeczne, które stanowią istotny element dialogu z lokalnymi społecznościami i interesariuszami.

Grupowe zdjęcie uczestników spotkania RDLP i RDOŚ w Poznaniu. Na zdjęciu grupa osób siedząca przy stole w salce konferencyjnej. Fot. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Czym jest rezerwat przyrody?

Rezerwat przyrody to jedna z najważniejszych form ochrony przyrody w Polsce – ustępująca rangą jedynie parkom narodowym. Obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, chroniące:

  • cenne ekosystemy,
  • siedliska i ostoje rzadkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów,
  • unikalne elementy przyrody nieożywionej,

charakteryzujące się szczególnymi walorami naukowymi, kulturowymi lub krajobrazowymi.

Jak zachować się w rezerwacie przyrody?

W związku z powoływaniem nowych rezerwatów warto pamiętać o kilku zasadach, które pomagają zachować unikalny charakter tych miejsc.

  • W rezerwatach obowiązują ogólne zasady dotyczące ochrony przyrody dotyczące lasów, ale niektóre z nich są rozszerzone, aby jeszcze lepiej chronić lokalną florę i faunę.
  • Do rezerwatów nie wolno wchodzić i wjeżdżać rowerem, samochodami i konno. Co za tym idzie, nie można tam zbierać roślin i grzybów, a także rozpalać ognia i biwakować. W trosce o spokój dzikich zwierząt nie należy również w nich wyprowadzać psów. W rezerwatach nie można także łowić ryb.
  • Część ograniczeń może być złagodzona przez dyrektora RDOŚ, co oznacza, że w niektórych rezerwatach mogą pojawić się m.in. szlaki turystyczne. Pamiętajmy jednak, aby pozostawać na wyznaczonych trasach, aby nie zakłócać naturalnego ekosystemu.

Spotkanie pomiędzy RDLP a RDOŚ w Poznaniu to ważny przykład współdziałania administracji leśnej i ochrony środowiska. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest tworzenie systemu ochrony przyrody, który uwzględnia zarówno potrzeby przyrody, jak i ludzi.