Tajemnice motyli nocnych
Z pozoru niewielkie i bez znaczenia, gdy jednak im się przyjrzymy i bliżej poznamy okazuje się, że bez ciem świat nie byłby tak doskonały!
Niecodzienną okazję do poznania motyli nocnych mieli uczestnicy szkolenia pn. "noc CIEMna" zorganizowanego przez leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przy wsparciu finansowemu otrzymanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Noc CIEMna to projekt skierowany do dzieci i ich rodziców, którego celem jest zwrócenie uwagi na rolę ciem w przyrodzie oraz potrzebę ich ochrony. Tajemnice nocnych bohaterów w lipcu i sierpniu odkrywało blisko 300 osób w trzech ośrodkach edukacyjnych, tj. Ośrodku Edukacji Przyrodniczo- Leśnej Dziewicza Góra w Czerwonaku, Ośrodku Edukacji Leśnej Domek Wilhelma w Antoninie oraz Leśnym Centrum Edukacyjnym Las Winiarski w Kaliszu.
Na uczestników czekała moc atrakcji, m.in. spotkanie z entomologiem, obserwacje owadów przy ekranie, warsztaty plastyczne, a także ognisko.
Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję przekonać się, że świat ciem jest olbrzymi a wśród 1000 gatunków motyli nocnych nie brakuje kolorowych przedstawicieli. O pięknie ciem mówili pasjonaci, entomolodzy: Przemysław Wieczorek, Mirosław Maciąg i Hubert Jakoniuk, którzy porywali swoimi opowieściami zarówno tych małych jak i dużych.
Wiele emocji dostarczyły nocne obserwacje motyli, które zwabiane były za pomocą specjalnej lampy Lepi Led. Bohaterami, lecącymi do światła były nie tylko ćmy: nastrosze, barczatki, kuprówki ale i chrząszcze: dyląż garbarz i wałkarz Lipczyk.
Podczas warsztatów plastycznych powstały niesamowite broszki z filcu w kształcie motyli, makiety edukacyjne z fazami rozwojowymi motyli, a nawet woskowijki, czyli ekologiczne opakowania pachnące pszczelim woskiem.
Na koniec spotkania uczestnicy, otrzymali pakiety szkoleniowe, wśród których znalazła się między innymi książka o motylach napisana specjalnie dla najmłodszych a także pamiątkowy kubek z drewnianą rączką.