Działania ochrony czynnej w Nadleśnictwie Oborniki

Jak bardzo zróżnicowane są działania ochronne w rezerwatach i obszarach Natura 2000? Na czym polegają i czy przynoszą oczekiwane rezultaty? Jakie obowiązki spoczywają na zarządcach terenu? Prezentujemy kilka przykładów z Nadleśnictwa Oborniki.

Do zagrody w leśnictwie Daniele po raz trzeci zawitały koniki polskie ze stadniny w Sierakowie. Ich przyjazd wiąże się z obowiązkiem realizacji przez Nadleśnictwo zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 "Dąbrowy Obrzyckie". Koniki mają przyczynić się do poprawy stanu siedliska świetlistych dąbrów, zjadając selektywnie różne gatunki roślin i wydeptując fragmenty lasu. Pełną obsługę weterynaryjną zapewniają właściciele stadniny. A turyści przy odrobinie szczęścia mogą spotkać koniki przy ogrodzeniu.

Rezerwat Dołęga jest jednym z 69 rezerwatów w zarządzie RDLP w Poznaniu

Z kolei w rezerwacie Dołęga Nadleśnictwo już planuje usunięcie nadmiernie ekspansywnej leszczyny i bzu czarnego. W tym miejscu leśnicy chronią jeden ze skrzypów – skrzyp olbrzymi (który de facto ostatnią nowelizacją listy gatunków chronionych nie podlega już ochronie). W Polsce jest to gatunek rzadki, występujący głównie na pogórzu i w północnej części kraju.

Oba zadania będą realizowane ze środków zewnętrznych. Obowiązek finansowania ochrony przyrody w Polsce spoczywa bowiem na instytucjach państwowych, a zatem Lasy Państwowe mogą ją realizować ze środków budżetu państwa a także funduszy krajowych i unijnych.

Ochrona przyrody w Polsce to nie tylko wyłączanie pewnych obszarów z użytkowania. To także niezwykle ważna ochrona czynna, bez której niektóre siedliska zniknęłyby bezpowrotnie. W ramach ochrony czynnej pomaga się również gatunkom zwierząt objętych ochroną ścisłą, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku wyszczególnione zostały jako gatunki wymagające ochrony czynnej.

W tej grupie znalazły się m.in. bocian czarny i rybołów, którym leśnicy pomagają nie tylko poprzez tworzenie stref ochronnych, wytyczanych wokół gniazd i wyłączonych z gospodarki leśnej, ale także poprzez budowanie platform lęgowych, czyli sztucznych gniazd. Nadleśnictwo Oborniki uczestniczy także w ogólnopolskim projekcie czynnej ochrony rybołowa.

Zadaniem projektu LIFE pn. „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce" jest nie tylko zaprojektowane różnych działań w ramach ochrony czynnej ale i aktywizacja miłośników przyrody, by wspólnie z leśnikami i ornitologami monitorowali gniazda tego bardzo rzadkiego gatunku. O tym jakie wymagania powinien spełniać opiekun - wolentariusz oraz jakie będą jego zadania przeczytacie tutaj!

Czy wiesz, że: Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu znajduje się 37 obszarów Natura 2000 mających znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej (to ponad 70 tys. ha) oraz 13 obszarów Natura 2000 specjalnej ochrony ptaków (ponad 78 tys. ha).