Asset Publisher
Orientuj się w Nadleśnictwie Łopuchówko
Orientuj się w Nadleśnictwie Łopuchówko
Informujemy o otwarciu stałych tras do biegów na orientację na terenie Leśnictwa Łopuchowo – w północnej, malowniczej części Puszczy Zielonki. Projekt powstał dzięki staraniom PocoLoco oraz dofinansowaniu ze strony Powiatu Poznańskiego.
Nadleśnictwo Łopuchówko zaprasza do treningów i zabawy na stałych trasach do biegów na orientację w ramach ogólnopolskiej koncepcji Zielony Punkt Kontrolny (ZPK). Trasy ZPK znajdują się również na terenie Nadleśnictw Karczma Borowa (Grzybowo), Włoszakowice (Papiernia) i Babki (Łękno).
Zielony Punkt Kontrolny to projekt udostępniania lasu łączący w sobie formę treningu biegowego, rywalizacji sportowej, aktywnego spędzania czasu na łonie natury, a także nauki czytania map oraz orientacji w terenie. Projekt skierowany jest zarówno dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w orientacji sportowej, jak również dla osób doświadczonych, szukających nowych tras biegowych. W zabawie mogą również uczestniczyć grupy lub całe rodziny, wspólnie szukające następnych punktów kontrolnych. Szczegółowy opis projektu zamieszczamy poniżej.
Biegi na orientację to świetna forma aktywności fizycznej, polegająca na poszukiwaniu punktów zaznaczonych na mapie i trwale oznakowanych w terenie. Udostępnione mapy posiadają czerwone linie łączące poszczególne punkty, które pełnią funkcję jedynie pomocniczą. Podczas odnajdywania kolejnych punktów kontrolnych użytkownik sam decyduje o sposobie i trasie dotarcia do kolejnego miejsca. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest więc dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji. Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.). Dowodem dotarcia do każdego punktu kontrolnego jest odbicie wzoru za pomocą perforatora, który znajduje się na każdym słupku stanowiącym punkt kontrolny. Miejsce na odbicie wzoru znajduje się pod mapą.
Obszar, który Państwu udostępniamy to powierzchnia 4 km², na której znajduje się 16 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają różną konfiguracji igiełek, umożliwia to potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu).
Aby skorzystać z projektu:
- Zapoznaj się z regulaminem.
- Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf.
- Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (Skala jest podana na każdej mapie. 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów w terenie).
- Dostępne są 4 rodzaje tras (łącznie 6 propozycji)
- Jedna Rodzinna (ok. 3 km ),
- Jedna Krótka (ok. 5 km)
- Dwie Średnie ( ok. 6-7 km)
- Dwie Trudne ( ok. 9-10 km)
- oraz mapa zawierająca same punkty kontrolne do ułożenia trasy samodzielnie.
- Udaj się na początek trasy – miejsce postoju pojazdów w Łopuchówku (52°36'10.8"N 17°05'30.5"E).
- Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
- Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
- Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
- Nie zostawiaj po sobie śmieci w lesie.
Powodzenia!