Asset Publisher
Parkingi leśne z przesłaniem
Parkingi leśne z przesłaniem
Czy parking leśny musi być nudny? Nie, przekonują o tym leśnicy z Nadleśnictwa Piaski. Teraz nie tylko będziemy mogli zostawić samochód w bezpiecznym i przeznaczonym do tego miejscu ale przy okazji chwili odpoczynku czeka na nas solidna dawka wiedzy przyrodniczej i leśnej. Na czterech parkingach położonych na terenie Nadleśnictwa Piaski zakończono właśnie prace modernizacyjne, wzbogacając infrastrukturę turystyczną tablicami edukacyjnymi.
W celu usprawnienia ruchu turystycznego i zachęcenia turystów do aktywnego spędzania czasu w lesie Nadleśnictwo Piaski odnowiło i zmodernizowało parkingi leśne w czterech leśnictwach. Każdy z parkingów posiada duży plac, na którym można bezpiecznie zaparkować swój samochód i udać się na pieszą wycieczkę do lasu, na grzybobranie lub po prostu odpocząć w trakcie podróży. Na każdym z parkingów znajdują się również stoły z ławkami, a w leśnictwach Zawory i Krasnolipka drewniana altanka.
To jednak nie wszystko. Na parkingach umieszczono po dwie tablice edukacyjne, dedykowane zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych dzieci. Dzięki tablicom można bliżej poznać drewno – odnawialny surowiec pochodzący z lasów, funkcjonowanie ekosystemu leśnego, poznać historię lasu od nasionka do dorosłego drzewa oraz zapoznać się bliżej z fascynującym światem owadów. Dla najmłodszych przygotowano tablice ilustrowane, dzięki którym poznają budowę i funkcję lasu, zapoznają się z jego mieszkańcami czy ciekawostkami na temat grzybów. Na dole każdej z tablic umieszczone są zadania, sprawdzające i utrwalające przyswojoną wiedzę. Tablice nie są na stałe związane z konkretnym miejscem i co jakiś czas będą się zmieniać, tak żeby każdy, bez względu na to skąd pochodzi i gdzie spędza swój czas, miał okazję zapoznać się z treścią każdej z nich.
Poniżej przedstawiamy krótki opis parkingów:
- Leśnictwo Zawory: Parking leśny zlokalizowany jest przy zjeździe z drogi wojewódzkiej DW436 na odcinku biegnącym wzdłuż miejscowości Chrząstowo. Parking wyposażony jest w drewniane ławki, stoły i altanę. Z nowych tablic edukacyjnych można dowiedzieć się m.in. jak zbudowany jest pień drzewa, jak różni się wygląd drewna poszczególnych gatunków, do czego wykorzystujemy drewno oraz poznać funkcje lasu (mapka z lokalizacją - TUTAJ);
- Leśnictwo Miranowo: Parking w Leśnictwie Miranowo zlokalizowany jest za miejscowością Smogorzewo, kierując się w stronę miejscowości Talary. Ze względu na to, że pobliski las jest miejscem chętnie odwiedzanym przez grzybiarzy, z umieszczonych na parkingu tablic można dowiedzieć się o różnych formach grzybów, poznać podstawowe zasady grzybobrania czy zasady funkcjonowania ekosystemu leśnego. Parking wyposażony jest w wiele miejsc postojowych oraz stoły z ławkami (mapka z lokalizacją - TUTAJ);
- Leśnictwo Kosowo: chcąc trafić na parking z miejscowości Gostyń, należy kierować się ul. Starogostyńską w kierunku miejscowości Stary Gostyń, aż do skrzyżowania, kierującego nas do miejscowości Gola. Jadąc drogą w stronę Goli trafimy na parking, który ulokowany jest po prawej stronie drogi. Umieszczone tu tablice edukacyjne przedstawiają drogę, jaką przebywa drzewo, począwszy od nasiona do sędziwego wieku. Z tablicy można dowiedzieć się jak wyglądają owoce i nasiona poszczególnych drzew leśnych oraz z jakich warstw zbudowany jest las (mapka z lokalizacją - TUTAJ);
- Leśnictwo Krasnolipka: W tym miejscu poznamy mieszkańców lasu, dowiemy się wielu ciekawostek związanych ze zwierzętami, a także bliżej poznamy najliczniejszą grupę w świecie zwierząt – owady. Parking w Leśnictwie Krasnolipka poza drewnianymi ławkami wyposażony jest w drewnianą altanę, pod którą można odpocząć w pięknym otoczeniu lasu. Parking znajduje się przy skrzyżowaniu dróg między miejscowościami: Szymanowo – Słupia Kapitulna, a Sikorzyn – Sarnowa (mapka z lokalizacją - TUTAJ).
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z nowej infrastruktury turystycznej przy najbliższych wycieczkach do lasu. Jednocześnie apelujemy o ich odpowiednie wykorzystanie i zachowanie porządku, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się nimi jak najdłużej.