Asset Publisher Asset Publisher

Back

Najwyższy stopień zagrożenia w wielkopolskich lasach

Najwyższy stopień zagrożenia w wielkopolskich lasach

Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia.

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w wielkopolskich lasach.  W godzinach południowych wilgotność ściółki leśnej przekroczyła już swój próg zapalności i wynosi ok. 10%, więc w lasach jest bardzo sucho. Lasy w Polsce ze względu na dominację drzewostanów iglastych są wyjątkowo zagrożone przez ogień.

Od początku roku w państwowych lasach RDLP w Poznaniu powstały 225 pożary na powierzchni powyżej 57 ha. Jak dotąd najwięcej, bo aż 36 pożarów powstało na terenie Nadleśnictwa Kalisz. 9 czerwca wybuchł tam największy pożar, który objął swoim zasięgiem 2,80 ha lasu. Przyczyną pożaru było podpalenie.

Największy pożar jak dotąd wybuchł 14 sierpnia na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska. Pożar objął swoim zasięgiem powierzchnię ponad 8 ha.

Ponad 90 % pożarów powstaje w wyniku nieświadomej lub świadomej działalności człowieka. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas pobytu w lesie. Przypominamy, że na terenie lasu, jak również w odległości mniejszej niż 100 m od lasu absolutnie nie wolno używać otwartego ognia. Miejscowy leśniczy może wskazać miejsca specjalnie do tego przygotowane. Nie wjeżdżajmy do lasu pojazdami silnikowymi,  rozgrzany lub niesprawny układ wydechowy może być przyczyną pożaru. Nie wyrzucajmy śmieci do lasu, gdyż wśród nich jest wiele materiałów łatwopalnych.

Aktualnie zagrożenie pożarowe

Apelujemy też o niewypalanie traw, które jest częstą przyczyną pożarów. Przy bezpośrednim sąsiedztwie upraw z lasami bardzo łatwo ogień może przenieść się do lasu. Wypalając trawy stwarzamy również poważne zagrożenie dla domostw, a co za tym idzie dla zdrowia i życia ludzi.

W celu szybszego lokalizowania źródła ognia i lepszej koordynacji akcji gaśniczej leśnicy mają do dyspozycji 42 punkty obserwacji naziemnej. W punktach alarmowo-dyspozycyjnych, które znajdują się przy każdym nadleśnictwie pełnione są dyżury. Wsparciem są 2 samoloty patrolowo-gaśnicze  Dromader. Podczas akcji gaśniczych leśnicy ściśle współpracują ze strażą pożarną .

Jeśli zauważysz ogień w lesie, natychmiast powiadom służby ratownicze (telefony alarmowe: 112 lub 998). Pamiętaj, od Twojej szybkiej reakcji może zależeć życie ludzi i tysięcy istot, dla których las jest domem.