Asset Publisher Asset Publisher

Back

"Nauka poszła w las..."

"Nauka poszła w las..."

Ornitolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wspólnie z leśnikami zaczęli obrączkowanie młodych bielików i bocianów czarnych.

By na bieżąco dysponować wiedzą o biologii, liczebności i prawidłowo planować ochronę gatunkową, wielkopolscy leśnicy pod okiem ornitologów czynnie uczestniczą w inwentaryzacji tych gatunków. Na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo przedstawiciele Komitetu Ochrony Orłów wspólnie z leśnikami przeprowadzili obrączkowanie 5 piskląt bociana czarnego oraz 2 piskląt bielika. Zobacz film.

Młode pisklęta zostały zważone i zmierzone, później otrzymały po dwie obrączki posiadające niepowtarzalny numer, który niczym dowód osobisty charakteryzuje danego ptaka.

W wielkopolskich lasach gniazduje największa i najbardziej zwarta populacja bociana czarnego w naszym kraju. Na terenie poznańskiej dyrekcji znajdują się 93 strefy bociana czarnego. Strefę, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda, nazywamy strefą całoroczną, gdyż wszystkie zakazy obowiązują w niej przez cały rok. Wokół strefy całorocznej wytycza się dodatkowy obszar - strefą okresową, w której zakazy obowiązują tylko w okresie lęgowym.

Ochrona strefowa polega na wytyczeniu wokół gniazd obszaru, w którym zabroniona jest ingerencja człowieka. Nie można prowadzić tam np. żadnych prac leśnych, wznosić obiektów, budowli, nie mogą w niej również przebywać postronne osoby bez specjalnego zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Jest to ważny zapis, gdyż musimy pamiętać, że każde niepokojenie ptaków w okresie przed złożeniem jaj i w czasie wysiadywania może przyczynić się do opuszczenia lęgów. Ma to szczególne znaczenie dla tak płochliwych i wrażliwych gatunków, jak puchacz czy właśnie bocian czarny.