Pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych za nami
Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych wokół Poznania. Będzie miał za zadanie wypracować lokalizacje i propozycje zmian w zasadach gospodarki leśnej na wybranych obszarach wokół aglomeracji poznańskiej.
Jednym z priorytetów działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest wypracowanie nowej formuły dla funkcjonowania lasów w Polsce w otoczeniu aglomeracji miejskich ze szczególnym uwzględnieniem dużych miast. Celem jest zwiększenie ochrony najcenniejszych przyrodniczo i ważnych społecznie lasów, przy jednoczesnym zapewnieniu polskiemu przemysłowi odpowiedniej ilości drewna. Kluczem do znalezienia nowej formuły jest szeroki dialog, którego elementem na początek jest powstanie zespołów wokół największych polskich aglomeracji miejskich.
– Cel mamy wspólny, abyśmy rzeczywiście o te tereny zielone jak najlepiej zadbali, nie tylko z naszej perspektywy dnia jutrzejszego, ale też przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków – podkreśla wojewoda Agata Sobczyk. – Zespół będzie bazował na tym, co jest dla nas wszystkich najcenniejsze, czyli ochrona tych lasów i przywrócenie ich roli społecznej po to, aby wszystkie mieszkanki i mieszkańcy aglomeracji poznańskiej i nie tylko mogli z nich w pełni korzystać – dodaje wojewoda.
Lokalny Zespół ds. Lasów Społecznych wokół Poznania powstał bazując na poleceniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wykorzystuje on doświadczenia w zakresie konsultacji, które odbywają się już od kilku lat w trzech nadleśnictwach wokół aglomeracji poznańskiej. Jego głównym celem jest wypracowanie w procesie konsultacji szczegółowych propozycji dotyczących lokalizacji i zagospodarowania obszarów lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Poznania.
– To tutaj zaczyna się proces konsultacji, wytyczamy ścieżkę i budujemy podstawy dla innych 8 zespołów w Polsce. Przy wspólnym stole 52 członków zespołu wypracuje propozycje lasów społecznych wokół Poznania. Lasy społeczne są specyficznymi lasami, gdzie kryteria ich wyboru opierają się głównie na emocjach, ale też są wyrazem potrzeb lokalnego społeczeństwa względem korzystania z nich. Stąd chcemy wspólnie wytypować takie lasy wokół Poznania m.in. funkcje rekreacyjne, odpoczynku były traktowane priorytetowo, z zachowaniem bezpieczeństwa osób odwiedzających – mówi Wiesław Krzewina dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
W skład zespołu wchodzi 52 członków, a są nimi m.in. przedstawiciele nadleśnictw, samorządów, organizacji działających na rzecz ochrony przyrody, a także zakładów usług leśnych oraz przemysłu drzewnego. Dodatkowo prace zespołu będą wspomagać eksperci oraz doradcy. Przewodniczącym zespołu jest dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Wiesław Krzewina. Wszystkie efekty prac zespołu, w tym wnioski i propozycje zgłoszone podczas spotkań, finalnie trafią do wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk, by następnie zostały przedstawione Ministerstwu Klimatu i Środowiska.