Webcontent-Anzeige
Czym jest Las Poza Cywilizacją?
Od 2015 roku na antenie rozgłośni Radia Poznań (wcześniej Merkury) prowadzimy konkurs z wiedzy o lesie. Nagrodą jest weekendowy wyjazd krajoznawczy, w najpiękniejsze zakątki wielkopolskich lasów. To inspirujący czas pełen atrakcji, przygód, nauki ale i relaksu. Zapraszamy!
„Las poza cywilizacją" to projekt mający na celu zwrócenie uwagi mieszkańcom Wielkopolski na piękno lasów w ich okolicy, z przedstawieniem całego spektrum zagadnień dotyczących ekologii, przyrody i leśnictwa. Jego głównym zadaniem jest oderwanie ludzi od miejskiego zgiełku i promowanie LASu jako alternatywy naszych miejskich przyzwyczajeń. To przedstawienie korzyści, wynikających z przebywania w lesie, od zdrowotnego oddziaływania na nasze ciało i umysł po miejsce do realizacji licznych pasji. Las może być inspiracją dla nas wszystkich. Projekt ukazuje tym samym jak wiele ważnych funkcji LAS może pełnić w naszym codziennym życiu.
Po pierwsze turystyka:
Często nie zdajemy sobie sprawy, iż wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów za miasto, by cieszyć się rekreacją i wypoczynkiem na łonie natury, dorównującej najpiękniejszym i najbardziej popularnym miejscom w kraju czy nawet za naszymi granicami. Wszyscy znamy przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie". Las Poza Cywilizacją daje uczestnikom możliwość poznania walorów przyrodniczych, krajobrazowych czy kulturowych swojego regionu. Dzięki leśnikom - gospodarzom terenu, znającym każdy kawałek lasu i związaną z nim historię, laureaci mają szansę odkryć uroki i osobliwości regionu. W kolejnych edycjach wybieramy nowe miejsca, ukazując różnorodną Wielkopolskę, lasy o unikalnym bogactwie bioróżnorodności i historię ludzi, dzięki którym wciąż trwają. Wspólnie zapisujemy wspomnieniami nasz leśny atlas turystyczny.
W lesie można: biegać, uprawiać birdwatching, uczyć się, zbierać grzyby, jagody, płynąć kajakiem, fotografować przyrodę, szukać skarbów w geocachingu, odpoczywać w leśniczówce, jeździć na rowerze, biegać na nartach, uprawiać nordic walking, orienteering, surwiwal, trekking, turystykę konną
Po drugie edukacja:
Koncepcja projektu nawiązuje konwencją do popularnych na całym świecie programów surwiwalowych, w których grupa losowo wybranych osób musi przetrwać w nieznanym sobie środowisku leśnym. „Przetrwanie" zapewniamy my, jako organizatorzy, termin i miejsce również są znane. Jednakże uczestnicy muszą stworzyć zespół, by wykonywać poszczególne zadania z różnych dziedzin leśnych. Pod okiem leśnych specjalistów uczą się rozpoznawać gatunki fauny i flory, zdobywają niezbędną wiedzę o pracy leśnika i funkcjach lasu. Mogą również bezpośrednio znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, korzystając z obecności fachowców. Niezwykle ważną funkcją projektu jest zatem sama edukacja, poprzez zabawę ale również budowanie relacji międzyludzkich i umiejętności pracy w grupie. To emocjonująca przygoda, która porwie w podróż każdego z Was.
Po trzecie rekreacja:
Lasy są naturalnym miejscem rekreacji i wypoczynku, szczególnie ważnym dla mieszkańców dużych miast. Spełniają tym samym ważną funkcję społeczną, przejawiającą się zdrowotnym i kojącym oddziaływaniem na nasze zdrowie. Las to wymarzone i niepowtarzalne miejsce na odstresowanie się od dnia codziennego, nauki czy pracy. Przebywając w lesie nasz organizm szybciej się regeneruje, zwłaszcza po stresie i wysiłku fizycznym. Wpływa korzystnie zarówno na nasze ciało jak i umysł. Warto wypoczywać w lesie, odetchnąć pełną piersią i pozostawić choć na chwilę miejski zgiełk. Nie ma tu spalin, jest za to dużo tlenu produkowanego przez rośliny. Las to tlen a tlen to życie. Korzystając z projektu Las Poza Cywilizacją uczestnicy mają szansę na chwilę odpoczynku i relaksu, inspirację i zaszczepienie proekologicznych nawyków wśród swojego otoczenia.