Webcontent-Anzeige
Na pożegnanie jesieni
Z każdym podmuchem wiatru drzewa pozostawiają w naszej pamięci widok polskiej złotej jesieni, która powoli od nas odchodzi, gubiąc po drodze liście. Zapraszamy Was do galerii zdjęć wykonanych dronem w ostatni tydzień października. Prezentują one nasz najcenniejszy skarb - dąbrowy.
"Making of", czyli kulisy powstawania filmu znajdziecie pod tym linkiem. W tym artykule natomiast skupimy się wyłącznie na zdjęciach, które wykonywaliśmy w dwóch kompleksach leśnych naszej dyrekcji. Przekonajcie się sami, że las z perspektywy lotu ptaka wygląda zupełnie inaczej niż go sobie wyobrażamy. Na fotografiach widać zwłaszcza pracę leśników, którzy od dziesięcioleci gospodarują tym terenem tak, by zachował wszystkie swoje funkcje - gospodarcze, turystyczne i te związane z ochroną przyrody.
Zapraszamy do chwili relaksu w malowniczej scenerii jesiennego krajobrazu Lasu Włoszakowickiego, widzianego okiem drona. Obejrzyj film w "Echa Leśne TV"!
Zwróćcie uwagę na różne gatunki drzew, które zwłaszcza jesienią można łatwo rozróżnić po kolorach. Prowadzona z chirurgiczną precyzją gospodarka widoczna jest na zdjęciach w formie różnej struktury gatunkowej i wiekowej drzewostanu. Autorem zdjęć jest Marek Matecki z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
1. Dąbrowy włoszakowickie, Leśnictwo Krzyżowiec, Leśnictwo Papiernia, to zwarty kompleks blisko 600 ha lasów dębowych położonych w Nadleśnictwie Włoszakowice. Jest on częścią tzw. lasu włoszakowickiego, rozciągającego się na powierzchni blisko 6 tys. ha. To właśnie w tym miejscu, dzięki odpowiednim uwarunkowaniom siedliskowym i prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej bytuje największa w Wielkopolsce populacja jelonka rogacza.
2. Dąbrowy krotoszyńskie, obręb Jasne Pole. To obszary będący częścią Natury 2000 pn. „Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej" o powierzchni ponad 34 tys. ha. Jego główny kompleks znajduje się na terenie dwóch nadleśnictw: Krotoszyn i Taczanów. Dęby z tzw. Płyty Krotoszyńskiej mają dużą wartość dla gospodarki leśnej. Przez wzgląd na specyficzne warunki siedliskowe drewno z tego obszaru jest bardzo cenne.