Sposób na las śmieci
Sposobów na pomaganie przyrodzie jest wiele. W dniu zakończenia roku szkolnego dziękujemy serdecznie Wam drodzy uczniowie za to że los lasu nie pozostaje Wam obojętny.
Każdego roku z lasów leśnicy usuwają 100 m3 śmieci, z których można by co roku wznosić wysypisko wielkości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Do lasu wyrzucamy niemal wszystko: opony, odpady budowlane czy elektrośmieci.Chyba nie trzeba nikogo przekonywać o negatywnym działaniu pozostawionych w lesie śmieci. Jeżeli jeszcze wśród czytających istnieją niedowiarki, koniecznie zajrzyjcie do ulotki.
W maju i w czerwcu na terenie wielkopolskich nadleśnictw odbyło się wiele akcji, mających na celu poprawę czystości lokalnych lasów, jedną z nich jest Bieg po śmieci, zrealizowany na terenie nadleśnictwa Góra Śląska. Po kilku godzinach, dzięki pracy 260 (!) osób z lasu wyjechało aż 6 ton odpadów. W przeliczeniu na osobę każdy uczestnik wyniósł z lasu 23 kg śmieci. Zebrano m.in butelki szklane i plastikowe, puszki, opakowania plastikowe, opony, zużyte sprzęty RTV, AGD, odpady po remontach.
Na niecodzienny pomysł wpadli również pracownicy Nadleśnictwa Kalisz. Podczas cyklicznego rajdu „Leśna 5-ka z kopyta” leśnicy pokazują, że w lesie można wypocząć i realizować swoje pasje! Podczas spotkania nie mogło zabraknąć nie tylko koni,na których poruszali się uczestnicy ale i edukacji.
W trackie trzeciego już spotkania leśnicy zwrócili szczególną uwagę na problem śmieci w lesie.Jednorazwa torba foliowa rozkłada się nawet 120 lat! Specjalnie w tym dniu przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji #zabierz5zlasu, polegającej na tym, że każdy odwiedzający las zabiera ze sobą co najmniej 5 śmieci. Podczas wspólnego rajdu udało się zebrać mnóstwo śmieci, co świadczy o tym, że problem ten wciąż jest istotny i trudny do rozwiązania.
Beata Kątna specjalista ds. edukacji leśnej z Nadleśnictwa Kalisz odpowiadała również na pytania czy kleszcza trzeba się bać? jak się przed nim zabezpieczyć i gdzie można się na niego natknąć.
Kolejna edycja leśnej piątki już 7 lipca
Okazją do podsumowania eko działań był finał XIX edycji konkursu Ekolider. Konkurs ma na celu zachęcić dzieci i młodzież do odzysku surowców wtórnych, odzysku nakrętek od butelek PET, prowadzenia kroniki aktywności ekologicznej, pomocy zwierzętom leśnym oraz prowadzenia zbiórki zużytych baterii. W bieżącym roku szkolnym udział wzięło około 2700 uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatu gnieźnieńskiego. W tym roku tytuł Ekolidera przyznany został Przedszkolu Nr 9 „Leśne Ludki” w Gnieźnie, Szkole Podstawowej Nr 5 im. Arkadego Fiedlera w Gnieźnie oraz Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Dzikie wysypiska to także potencjalne źródło biogazów, które poprzez samozapłon odpadów, mogą spowodować uwolnienie do atmosfery trujących gazów, w tym również tych rakotwórczych.
UWAGA! Wyrzucanie do lasu jakichkolwiek odpadów (w tym również odpadów zielonych) jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny (nawet do 5000 zł) lub aresztu (do 30 dni) – art.162 Kodeksu wykroczeń ). Mimo tego, leśnicy każdego dnia likwidują nieustannie pojawiające się w lesie nielegalne wysypiska śmieci.
Dla tych, którzy czują jeszcze niedosyt,zachęcamy do obejrzenia filmu.