Jak mądrze dokarmiać ptaki
Spadł pierwszy śnieg. To najwłaściwszy czas by pomyśleć o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Poniżej kilka praktycznych rad jak uniknąć podstawowych błędów przy dokarmianiu ptaków.
- Ptaki dokarmiamy tylko zimą - przy ujemnych temperaturach. Przy temperaturach dodatnich ptaki doskonale radzą sobie samemu ze zdobywaniem pokarmu, a dokarmiając je wtedy zmieniamy ich naturalne zachowanie.
- Ptaki dokarmiamy regularnie i systematycznie. Przyzwyczajają się one do pokarmu otrzymywanego od człowieka i przestają poszukiwać go samemu.
- Ważna jest odpowiednia lokalizacja karmnika - w miejscu osłoniętym od wiatru, odpowiednio oddalonym od wszelkich udogodnień dla drapieżników, ale jednocześnie na tyle otwartym, żeby zapewnić ptakom swobodny dolot.
- Karmnik musi być odpowiednio skonstruowany. Szczególnie ważny jest daszek chroniący karmę przed zamoknięciem i pleśnieniem. Przydatne jest zdejmowalne dno ułatwiające czyszczenie karmnika.
- Karmik należy czyścić i utrzymywać w higienie. Należy usuwać resztki niewyjedzonej karmy, karmę spleśniałą i zepsutą, odchody i pierze. W materiałach tych mogą się gromadzić groźne dla ptaków i ludzi zarazki. Karmnik czyścimy w gumowych rękawiczkach.
- Najlepsza karma dla ptaków to mieszanka ziaren: słonecznik, proso, konopie, pszenica, owies i inne.
- Do dokarmiania ptaków wodnych można wykorzystać pokrojone w kostkę gotowane bez soli warzywa, kaszę oraz płatki owsiane.
- Niektóre ptaki - np. kosy i kwiczoły - lubią pokrojone owoce: jabłka, morele, a także rodzynki.
- Jeżeli używamy do dokarmiania ptaków plastrów słoniny to powinna być ona niesolona, a przede wszystkim świeża, tzn. nie powinna wisieć dłużej niż 2 tygodnie, szczególnie w dodatniej temperaturze.
- Warto przygotować wcześniej do dokarmiania ptaków ich naturalny pokarm - owoce jarzębiny, rokitnika, borówki, bzu czarnego.
Opracowano na podstawie: "Z pamiętnika Skrzydlatych Myśli" Rafała Śniegockiego, Warszawa 2012.