Choinka bożonarodzeniowa z lasu [MAPA]
Choinka bożonarodzeniowa to stosunkowo nowa tradycja która przywędrowała od naszych zachodnich sąsiadów w czasie zaboru pruskiego. Obecnie jedna z najpopularniejszych tradycji, uwielbiana zwłaszcza przez najmłodszych, a wielkopolscy leśnicy mają specjalną niespodziankę, dzięki której ten okres będzie jeszcze bardziej magiczny.
Odwieczne pytanie z którym zmaga się każdy w okresie świątecznym jest jaką choinkę wybrać ? Prawdziwą czy sztuczną ? Dla lesników wybór jest oczywisty. Najlepsza choinka to ta ścięta prosto od leśnika. W domu roznosi się piękny leśny zapach, jest w 100% ekologiczna oraz odnawialna - przetwarza się je po świętach na nawóz organiczny. Na szczęście coraz więcej osób również decyduję się na prawdziwą choinkę.
Aby jeszcze bardziej poczuć magie świąt i poczuć się jak rasowy drwal kilka z naszych nadleśnictw: Pniewy, Babki i Czerniejewo oferują specjalne miejsca, gdzie samemu można ściąć choinkę bożonarodzeniową !
Najbardziej intensywny zapach wydziela świerk pospolity i sosna pospolita. Świerk ze względu na piękny pokrój jest najbardziej popularnym drzewkiem świątecznym. Jego zaletą jest symetryczny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach ale wadą – szybko opadające igły.
Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten kto choć raz się na nią zdecydował wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić. Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Zdecydowanie najdroższym i nieco trudniej dostępnym rozwiązaniem jest jodła. W sprzedaży najczęściej dostępna jest jodła kaukaska, która ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, ale nie pachnie już tak pięknie jak świerk czy sosna. Jodłę możemy wybrać, jeśli w domu mamy małe dzieci i nie chcemy żeby skaleczyły się igłami.
Leśnicy odpowiadając na zapotrzebowanie na prawdziwe drzewka zakładają specjalne plantacje na przykład tam gdzie nie może powstać las - pod liniami wysokiego napięcia. Następnie w okresie przed świątecznym organizowane są kiermasze na terenie nadleśnictw, oferujące piękne żywe choinki. Choinkę najlepiej zakupić w najbliższym nadleśnictwie. Każdy, kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży, czyli asygnatę. Wówczas mamy pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z poszanowaniem praw przyrody. Świeżo ścięty i codziennie podlewany świerk wytrzyma w naszych domach przez 3 tygodnie nie gubiąc znacznej ilości igieł, a dzięki dużej ilości żywicy zapewni wewnątrz przyjemny leśny zapach.
Na mapie znajdziecie punkty sprzedaży choinek prosto z lasu, z nadleśnictw poznańskiej dyrekcji