Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Układanie drewna na placach aukcyjnych

Układanie drewna na placach aukcyjnych

Do krotoszyńskiej aukcji zostały tylko dwa tygodnie. Drewno znajduje się już na placach ekspozycyjnych. Prace związane z przygotowaniem surowca zbliżają się do końca.

Po zwiezieniu drewna na place ekspozycyjne układa się je tak, aby kontrahenci mogli dokładnie zapoznać się z walorami każdej sztuki. Kłody są pogrupowane w losy, zwykle po kilka sztuk o podobnej jakości i wymiarach. Każdy los posiada unikalny numer. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedmiotem licytacji jest właśnie los.Poznaj historię powstania najstarszej giełdy surowca drzewnego w powojennej Polsce. Dowiedz się czym są "losy" i jak klasyfikuje się drewno

Każda sztuka leży na specjalnie przygotowanych legarach, aby nie miała kontaktu z ziemią. Dzięki temu można ją obejrzeć praktycznie dookoła. Aby kłoda nie mogła się przesunąć, zabezpiecza się ją specjalnymi klinami. Po ułożeniu na placu przycina się czoła każdej sztuki, w ten sposób usuwane są zanieczyszczenia powstałe w trakcie transportu. Barwa drewna okleinowego jest bardzo istotna dla nabywców, podobnie jak usłojenie, które można prawidłowo ocenić tylko na czystym czole. Z kory usuwa się także wszelkie zanieczyszczenia.

Po przycięciu czół i oczyszczeniu kory na każdej sztuce malowany jest niebieski znak w kształcie litery T. Nad nim znajdzie się numer sztuki, a na dole, odpowiednio długość i średnica. Obok tych cech zostanie także naniesiony znak towarowy "Dąb krotoszyński", potwierdzający pochodzenie drewna. Pierwsza kłoda w każdym losie, jest oznaczana jego numerem. Później wystarczy tylko ustawić znaki ze wskazówkami dojazdu do placów ekspozycyjnych i niezbędne oznaczenia na placach, ale to dopiero w piątek przed aukcją.

Na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn znajdują się 3 place ekspozycyjne: w leśnictwach Sokołówka i Jelonek oraz na dawnej składnicy drewna w Biadkach.

Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie zorganizowano 17 grudnia 1990 r. Począwszy od 1992 roku tradycyjnie organizuje się ją w każdy trzeci czwartek stycznia. Na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu.