Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Powrót rysia! Niecodzienne spotkanie w lesie.

Powrót rysia! Niecodzienne spotkanie w lesie.

Do lasów Nadleśnictwa Góra Śląska zawitał nieoczekiwany gość. Ten największy drapieżny kot Europy to wyjątkowy widok w tej części kraju. Polska populacja rysi, bo o nich mowa liczy sobie zaledwie 200 osobników, więc spotkanie z nimi oko w oko to naprawdę rzadkość.

„Ostatni raz na naszym terenie ryś (Lynx lynx) był obserwowany 2 lata temu. Samiec o imieniu Pako zawitał do Nadleśnictwa Oborniki. Dzięki obroży telemetrycznej mogliśmy obserwować jego wędrówkę. Każda odnotowana obecność rysia u nas to bardzo cenna obserwacja, także osobnik, który pojawił się ostatnio na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska to prawdziwy unikat”-informuje Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

 

Powrót rysia

Ryś to największy po niedźwiedziu i wilku drapieżnik występujący w naszym kraju. Prowadzi skryty tryb życia i wymaga dużych terytoriów łowieckich. Do tej pory występował przede wszystkim w Karpatach i północno wschodniej Polsce. Ostatnie obserwacje w pozostałych częściach kraju to efekt rozpoczętego w 2019 roku programu pn. „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Projekt jest realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.

Zdjęcie rysia o imieniu Paco uchwyconego w lesie sosnowym w Nadleśnictwie Oborniki w 2020 roku. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Oborniki.

Czy wiesz że...?

Ryś osiąga rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Wierzch grzbietu jest czarno-żółtorudy z brunatnymi plamkami (plamki są znacznie wyraźniejsze u populacji górskich, a prawie w niewidoczne u populacji nizinnych). U większości osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody.

Od połowy XX wieku populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała, z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 roku populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś jest ich około 200.Futro ma doskonałe właściwości izolujące, a stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią bardzo ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe, które po doprowadzeniu do uszu wzmacniają sygnał dźwiękowy. Co ciekawe ryś słyszy także wysokie częstotliwości w granicach 60-70 kHz. Ogon jest krótki i ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięty wzrok i potrafi tak jak kot domowy dobrze widzieć przy słabym oświetleniu lub w ciemności.

  • Ryś od 1995 r. objęty jest całoroczną ochroną;
  • Długość ciała rysia dochodzi do 1,5 m, waga do 20 kg;
  • W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km;
  • Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą;
  • Zamiast uprawiać długodystansowe pogonie, wolą urządzać zasadzki i rzucać się na ofiarę z zaskoczenia;
  • Zdobycz (najczęściej sarny i jelenie) starannie ukrywa, wciągając upolowane zwierzęta pod zwalone pnie, w gęstwiny i maskując śniegiem lub ściółką. Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni.

"Czy zaobserwowany na terenie naszego nadleśnictwa osobnik tylko migruje przez nasze lasy, czy zatrzyma się u nas na dłużej? Czas pokaże"-mówi Barbara Chrystman-Kurzawa rzecznik prasowy Nadleśnictwa Góra Śląska.