Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Na odsiecz sadzonkom

Na odsiecz sadzonkom

Dlaczego sadzonki potrzebują naszej pomocy i co im zagraża? Czy możemy po posadzeniu zostawić je same sobie? Podobnie jak w ogródkach działkowych tak i w lesie rośliny wymagają naszej opieki: pielęgnacji, usuwania chwastów. Do najczęściej stosowanych zabiegów należy wykaszanie.

Okres wegetacyjny umożliwia roślinom szybki rozwój. Wszystkie starają się zająć jak najlepsze stanowisko, aby móc korzystać z życiodajnych promieni słonecznych. Trwa wielki wyścig do światła. Zwycięzcy mogą rozwijać się jeszcze silniej, a przegrani marnieją i z czasem giną. Na leśnych uprawach często wygrywają gatunki, które nie są najbardziej pożądane, a te posadzone zostają zagłuszone. Aby temu przeciwdziałać wykonywane są zabiegi nazywane pielęgnowaniem gleby.

Pielęgnowanie gleby to najczęściej wykaszanie niepożądanej roślinności zielnej stanowiącej konkurencję dla młodych drzewek. Wykonuje się je w pierwszych latach (zwykle 3-4) po posadzeniu, kiedy sadzonki są jeszcze niewielkie i chwasty wyrastają ponad nie.

Leśniczowie muszą stale monitorować stan upraw i w odpowiednim momencie zlecają wykaszanie zakładom usług leśnych. Ważne, aby nie dopuścić do całkowitego zarośnięcia drzewek przez inne rośliny. Jeśli rok jest ciepły i deszczowy pielęgnacje trzeba wykonywać nawet trzykrotnie. Widać to zwłaszcza w tym sezonie, gdy opadów jest bardzo dużo a nieco tropikalne warunki wilgotnościowe stwarzają idealne warunki wzrostu dla roślin zielnych.

Prace wykonuje się najczęściej za pomocą wykaszarek spalinowych. Zwykle w upalne letnie dni, w których temperatura na otwartej przestrzeni nierzadko przekracza trzydzieści stopni Celsjusza. Wykaszanie w niczym nie przypomina zwykłego koszenia trawy w przydomowych ogrodach. Operatorzy nie tylko muszą uważać aby nie uszkodzić sadzonek ale i uważać na siebie. Czyha na nich wiele niebezpieczeństw, od ukąszeń wypłoszonych z traw owadów: os i szerszeni po wszędobylskie kleszcze. Dlatego jest to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca, wymagająca pełnego skupienia, pomimo żaru i zmęczenia. Jednak widok wypielęgnowanej uprawy daje satysfakcję pozwalającą zapomnieć o litrach wylanego potu.