Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśny notatnik pomocą dla nauczycieli

Leśny notatnik pomocą dla nauczycieli

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydało dziesięć kart zadań. To pomoc dla nauczycieli i edukatorów leśnych prowadzących zajęcia terenowe z dziećmi, młodzieżą, a także z osobami dorosłymi.

W składanych kartach zawarto krótkie informacje i zadania, m.in. w formie kolorowanek, rebusów i krzyżówek. Stanowią one zarówno podsumowanie, jak i uzupełnienie wiedzy zdobytej w czasie zajęć w lesie. Karty opracowano zgodnie z tematami podejmowanymi przez edukatorów leśnych podczas zajęć z grupami w różnym wieku. Dwustronne karty zadań są przeznaczone do druku lub powielania na drukarkach biurowych. Należy je wydrukować w formacie A3, a następnie złożyć wzdłuż linii przerywanych do formatu A6. Przykład karty "Co nam daje las" prezentujemy poniżej. Wszystkie do pobrania pod tym linkiem!

Leśny notatnik podzielono tematycznie oraz wiekowo:

Co roku z różnych form działalności edukacyjnej prowadzonej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu korzysta ponad 145 tys. osób. Leśnicy tworzą ścieżki dydaktyczne, budują wiaty, ośrodki i izby edukacji. W miejscach tych można łatwo nauczyć się rozróżniać leśne rośliny i zwierzęta, zrozumieć prawa rządzące przyrodą, odkryć jak ważną rolę w życiu człowieka spełnia drewno i gospodarka leśna. W każdym nadleśnictwie pracuje edukator odpowiedzialny za prowadzenie edukacji. Z taką osobą można się skontaktować i umówić na lekcję przyrody w lesie, w klasie, na ścieżce dydaktycznej lub w ośrodku edukacji. Lekcje organizowane przez leśnych edukatorów są bezpłatne. Warto z nich skorzystać (lista najciekawszych obiektów eduakcyjnych RDLP w Poznaniu pod tym linkiem). Warto również zapytać o bezpłatne wartsztaty organizowane w wybranych nadleśnictwach dla nauczycieli. Służą one wspólnemu prowadzeniu zajęć i tworzeniu materiałów dydaktycznych, wspomagających różnorodne treści znajdujące się w podstawie programowej. Więcej na ten temat tutaj!