Asset Publisher
Konferencja prasowa w Nadleśnictwie Gniezno #huragan100lecia
Konferencja prasowa w Nadleśnictwie Gniezno #huragan100lecia
W miniony czwartek w Nadleśnictwie Gniezno odbyła się konferencja prasowa podsumowująca prace związane z uprzątnięciem skutków sierpniowej nawałnicy oraz przedstawiająca plany dalszego działania.
Tomasz Markiewicz, dyrektor RDLP w Poznaniu podkreślił ogrom strat jakie w lasach wyrządziła nawałnica. Nadleśnictwo Gniezno to najbardziej dotknięty przez huragan obszar poznańskiej dyrekcji. W skali kraju jest to czwarty teren pod względem ilości uszkodzeń i mówimy tu o bardzo poważnych stratach. Usuwanie skutków nawałnicy przebiega bardzo sprawnie w całym procesie organizacji pracy - dodaje.
W skali kraju straty są szacowanie na poziomie 1,2-1,5 mld zł, natomiast na terenie RDLP w Poznaniu jest to ok. 130 mln zł. Należy tu wspomnieć, że kataklizm dotknął cztery nadleśnictwa będą w zasięgu RDLP w Poznaniu - Gniezno, Czerniejewo, Jarocin oraz Piaski. Usuwanie skutków huraganu może potrwać nawet do 2 lat. Tak długi okres czasu to olbrzymie wyzwanie związane z pozyskaniem i zagospodarowaniem surowca, które w normalnych warunkach trwałoby kilkanaście lat.
Sierpniowy huragan uszkodził ok 30% powierzchni Nadleśnictwa Gniezno. Szacunki wskazują, że do uprzątnięcia jest ok. 800 tys. metrów szcześciennych drewna. Powierzchniowo 6100 ha uległo zniszczeniu, w tym 2300 ha praktycznie w stu procentach - informuje Michał Michalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno.
W wyniku tak ogromnych szkód Nadleśnictwo jednorazowo musi uprzątnąć z powierzchni leśnej taką ilość drewna, jaką w normalnych warunkach pozyskałoby z powierzchni całego Nadleśnictwa przez kolejne 12 lat - dodaje Karolina Fiutak-Łachowska z Nadleśnictwa Gniezno.
Po nawałnicy w pierwszej kolejności udrożniono ok. 180 km dróg zarówno publicznych jak i leśnych. Części z nich wymagała specjalnego utwardzenia. Nadleśniczy zapewnił, że pozyskane drewno sprzedaje się dobrze. W ubiegłym roku uprzątnięto 139 tys. metrów szcześciennych z czego ponad połowa została sprzedana. Z początkiem nowego roku sprzedaż utrzymuje się na równie dobrym poziomie. Klęska na tak ogromną skalę to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne, w którym potrzeba wielu rąk do pracy. Prace związane m.in. z pozyskaniem, zrywką drewna ale i późniejszym przygotowaniem gleby, sadzeniem i pielęgnacją upraw wykonują zakłady usług leśnych. Przy pozyskaniu drewna w Nadleśnictwie Gniezno w ubiegłym roku pracowało 12 brygad ręcznych oraz 15 specjalistycznych zestawów maszyn wielooperacyjnych.
Jedną z najbardziej poszkodowanych gmin powiatu gnieźnieńskiego jest gmina Mieleszyn na terenie której znajdują się leśnictwa Kowalewko i Nowaszyce, gdzie powierzchnia uszkodzeń sięga ok. 70-80 % i to właśni tam odbyła się część terenowa spotkania. Nadleśniczy Michalak przedstawił zakres wykonanych już prac oraz scharakteryzował plany na kolejne etapy prac. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych oraz mediów.
Przypominamy, iż na terenie klęski zalega plątanina połamanych i powalonych drzew, która stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi, dlatego obszary najmocniej dotknięte żywiołem oznakowane zostały tablicami ostrzegawczymi ZAKAZ WSTĘPU. W trosce o własne zdrowie i życie należy bezwzględnie przestrzegać tego zakazu.
Radio Poznań "Gniezno sprząta las po nawałnicy"
TV Gniezno "Leśnicy podsumowują straty po nawałnicy"
nasze miasto Gniezno "Huragan 100-lecia. Nadleśnictwo Gniezno podsumowuje straty"
moje-gniezno.pl "Nadleśnictwo podsumowało skutki nawałnicy"