Asset Publisher
3 nowe rezerwaty w Wielkopolsce
3 nowe rezerwaty w Wielkopolsce
Kontynuując inicjatywę 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych ogłaszamy, że na Nowy Rok powołane zostały 3 kolejne. Tym razem utworzono je w Wielkopolsce. Chronić one będą cenne leśne zakątki, które wskazali leśnicy wraz z przyrodnikami.
"Dwa z nowo powołanych rezerwatów znajdują się na terenie RDLP w Poznaniu, a jeden w Nadleśnictwie Wronki na terenie RDLP w Pile. Razem zajmują ok. 254 ha, to teren ponad dwa i pół raza większy niż obszar największego parku w Poznaniu, czyli Cytadeli. Rezerwaty powoływane z inicjatywy leśników to nie nowość, jednak w ten szczególny sposób chcieliśmy uczcić okrągły jubileusz 100 lat istnienia Lasów Państwowych", informuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Kwiryn Naparty.
Leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne rezerwaty. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 z nich znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Łącznie zajmują powierzchnię równą kilku parkom narodowym.
"W ramach akcji i dzięki współpracy z regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych w Poznaniu i Pile, dzisiaj ilość rezerwatów znajdujących się na terenie województwa wielkopolskiego wzrosła do 102. "Zamorze Pniewskie" zostało 100. rezerwatem w Wielkopolsce. Ponadto nadal trwają pracę zmierzające do objęcia ochroną rezerwatową kolejnych cennych przyrodniczo obszarów województwa wielkopolskiego", mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu Marcin Nowak.
Rezerwaty przyrody stanowią najwyższą formę ochrony zaraz po parkach narodowych. Wyznaczają je regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Odbywa się to na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody.
- Zamorze Pniewskie (Nadleśnictwo Pniewy, RDLP w Poznaniu) powierzchnia ok. 96 ha. Obejmuje rozległe torfowisko przejściowe, które okala dobrze zachowane jezioro ramienicowe (czyli zbiornik o bardzo czystej wodzie, gdzie występują podwodne łąki). Na jego obszarze rosną również brzezina bagienna i olsy. Ponadto stwierdzono liczne występowanie: ptaków (w tym żurawia, kani czarnej, bociana czarnego); ważek (w tym zalotki większej) oraz motyli dziennych oraz chrząszczy. Dodatkowo stwierdzono 180 gatunków roślin naczyniowych. Teren planowanego rezerwatu znajduje się w obszarze Natura 2000 Zamorze Pniewskie.
- Bobrownia (Nadleśnictwo Sieraków. RDLP w Poznaniu) powierzchnia ok. 107 ha. Znajduje się w północno-wschodniej części jeziora Kubek. Zlokalizowany jest w całości na terenie obszarów Natura 2000: Jezioro Kubek i Puszcza Notecka. Niemalże na całej powierzchni znajdują się strefy ochrony okresowej i całorocznej ptaków, takich jak bielik, puchacz, czy kania czarna. Występuje tutaj także wiele chronionych gatunków roślin. Teren ten stanowi fragment siedliska wilka. Ponadto znajdują się tutaj dwa obszary źródliskowe, których wody wybijają z licznych małych źródełek spod wydm. Dodatkowo jest to teren z bogatą historią - w latach 1928-1935 znajdowała się tutaj pierwsza w Polsce hodowla bobrów kanadyjskich. Na obrzeżach rezerwatu rośnie pomnikowy świerk pospolity „Władysław”, który został ustanowiony dla uhonorowania założyciela hodowli Władysława Janty-Połczyńskiego.
- Bobrowy Zakątek (Nadleśnictwo Wronki, RDLP w Pile) powierzchnia ok. 51,01 ha; obejmuje mozaikę siedlisk terenów podmokłych położonych nad rzeką Wartą. Znaleźć tam można zarówno siedliska leśne: łęgi, grąd ze 150-letnimi dębami, jak i nieleśne: łąki i pastwiska, szuwary trzcinowe, czy młaki i łozowiska. Teren ten jest miejscem bytowania bobra, borsuka, żurawia a także ptaków drapieżnych. Cały teren znajduje się w obszarze Natura 2000 Puszcza Notecka i w obszarze chronionego krajobrazu Puszcza Notecka. Część jest objęta ochroną jako użytek ekologiczny. W jednym wydzieleniu o powierzchni niecałych 3 ha Nadleśnictwo Wronki wyznaczyło ekosystem referencyjny (czyli obszary pozostawione bez ingerencji w naturalnym stanie).
W związku z powołaniem nowych rezerwatów warto pamiętać o kilku zasadach, które pomagają zachować unikalny charakter tych miejsc.
W rezerwatach obowiązują ogólne zasady dotyczące ochrony przyrody obowiązujące również w lasach, ale niektóre z nich są rozszerzone, aby jeszcze lepiej chronić lokalną florę i faunę.
Do rezerwatów nie wolno wchodzić i wjeżdżać rowerem, samochodami i konno. Co za tym idzie, nie można tam zbierać roślin i grzybów, a także rozpalać ognia i biwakować. W trosce o spokój dzikich zwierząt nie należy również w nich wyprowadzać psów. W rezerwatach nie można także łowić ryb.
Część ograniczeń może być złagodzona przez dyrektora RDOŚ, co oznacza, że w niektórych rezerwatach mogą pojawić się m.in. szlaki turystyczne. Pamiętajmy jednak, aby pozostawać na wyznaczonych trasach, aby nie zakłócać naturalnego ekosystemu.
Cieszmy się pięknem przyrody, dbając o jej ochronę.