Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów”

„Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów”

Ptaki towarzyszą nam niemal każdego dnia, podczas spaceru, drogi do pracy lub szkoły. Imponują nam sztuką latania, zachwycają śpiewem i cieszą oczy niezliczoną ilością barw. Pragnąc przybliżyć życie tych niezwykłych zwierząt wszystkim miłośnikom przyrody, w Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn" stworzono czasową wystawę pt. „Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów", której uroczyste otwarcie odbyło się 25 września 2015 roku.

Zgodnie z tradycją w dniu otwarcia zostały wygłoszone referaty tematyczne, podczas których wystąpili przedstawiciele jednostek zaangażowanych w tworzenie wystawy. Aleksander Niweliński, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu opowiedział o idei tworzenia ogrodów zoologicznych, zwracając szczególną uwagę na ich rolę w ochronie gatunkowej zwierząt. Podczas prelekcji przywołał przykład Ptasiego Azylu, którego pracownicy rocznie pomagają wrócić do naturalnego środowiska blisko 2,5 tys. ptakom. Dr hab. Tadeusz Mizera, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w swoim wystąpieniu przypomniał początki współpracy ornitologów z Nadleśnictwem przy prowadzeniu monitoringu jednego z najbardziej spektakularnych gatunków ptaków szponiastych – bielika. Sowy w niecodziennej odsłonie przedstawił Rafał Śniegocki, naczelnik wydziału Promocji, Edukacji i Udostępniania Lasu RDLP w Poznaniu, ornitolog z zamiłowania. Podczas wykładu podkreślił rolę leśników w ochronie tych skrytych ptaków oraz przytoczył wiele legend, mitów i zabobonów związanych z sowami. Choć potocznie nazywamy sowę „mądrą głową", uważając tego ptaka za symbol mądrości, to w przeszłości miała wiele innych znaczeń, oznaczając często nie lada kłopoty.

Po zakończonych referatach Tomasz Sobalak, nadleśniczy Nadleśnictwa Łopuchówko podziękował w imieniu Nadleśnictwa osobom współpracującym przy tworzeniu ekspozycji, wręczając niecodzienne „dzieła sztuki" – pióra z namalowanymi wizerunkami ptaków. Goście po części wykładowej mieli okazję zapoznać się z warsztatem artystycznym autorki - Kingi Jakubowskiej, dla której płótnem malarskim są ptasie pióra.

Jedną z głównych atrakcji była również możliwość rozmowy z sokolnikami na temat ich pracy, poznając z bliska prawdziwych skrzydlatych bohaterów tego wydarzenia - rarogi. O sztuce tworzenia swoich dzieł opowiadały również autorki ptasich witraży oraz małoformatowych, pocztówkowych obrazów.

Wystawa „Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów" potrwa do września 2016 roku. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 14:00.

Głównymi elementami wystawy są stałe ekspozycje: dioramy ptaków środowisk leśnych i wodno błotnych, „sowie piętro" prezentujące tajemnice tej skrytej grupy ptaków, wystawa budek lęgowych oraz piór, naturalnej wielkości gniazdo bielika z ukrytym wejściem dla zwiedzających oraz makiety ptaków szponiastych mierzące rozpiętość ramion gości. Dodatkowo część ekspozycji prezentuje różne znaczenia ptaków w kulturze.

Z kolei w salce dydaktycznej podczas zajęć z wykorzystaniem mikroskopów uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z budową pióra oraz mikroorganizmami zamieszkującymi ptasie gniazda. Nie zabranie również praktycznych wskazówek co zabrać i jak się ubrać do lasu na obserwacje ptaków.

Doposażenie wystawy w materiały dydaktyczne oraz nagrody było możliwe dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu