Aktualności
Z kamerą wśród... drzew
Z kamerą wśród... drzew
Zakończyły się plany filmowe do produkcji TVP opowiadającej o gospodarczym znaczeniu lasów na przykładzie Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Notecka". Gospodarzami terenu po stronie poznańskiej były nadleśnictwa: Oborniki oraz Sieraków.
Leśne Kompleksy Promocyjne stanowią swoiste „poligony doświadczalne", na których wdraża się nowe metody i technologie związane z gospodarką leśną (hodowlą lasu, ochroną lasu) i ochroną przyrody. Wszystko po to, by wciąż udoskonalać i rozwijać metody gospodarowania lasami zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zaspokajając przy tym liczne potrzeby społeczeństwa. To łączenie elementów gospodarki leśnej z ochroną przyrody, edukacją leśną oraz turystycznym udostępnianiem lasu. Ważnym zadaniem LKP jest zarówno promocja drewna, jako surowca w pełni odnawialnego i ekologicznego jak i promocja regionu, piękna przyrody i różnych form aktywnego wypoczynku.
Jesteś ciekaw czym jest LKP, jak pracuje harvester oraz dlaczego drewno ważne jest dla naszego życia? Nie przegap premiery filmu! Dowiesz się jak i dlaczego leśnicy hodują las, pozyskują cenny surowiec czy zapobiegają leśnym szkodom. Emisję zaplanowano na drugą połowę września na antenie TVP3 Poznań, Szczecin i Gorzów. Zapraszamy!
Niespełna pół godzinny film opowiadać będzie o podstawowej funkcji lasów, czyli gospodarce leśnej. Na jej tle zostaną ukazane procesy przyrodnicze i lokalne uwarunkowania, charakterystyczne dla rozległego kompleksu Puszczy. Wśród poruszonych tematów nie zabraknie nawiązań do mechanizacji prac oraz uwarunkowań społecznych, zwłaszcza zatrudnienia. Maszynowe pozyskanie drewna przedstawiło na swoim terenie Nadleśnictwo Oborniki a wyjątkowe kadry prowadzonej pracy przez harvester i forwarder ukazywał z lotu ptaka dron. Wśród ważnych projektów, wzbogacających bioróżnorodność tego obszaru zaakcentowano projekt małej retencji nizinnej. Rolę wody dla Puszczy prezentowali na tle urządzeń hydrotechnicznych pracownicy Nadleśnictwa Sieraków i biura RDLP w Poznaniu.
Ponieważ Puszcza jest obszarem transgranicznym film zostanie zmontowany z ujęć w trzech dyrekcjach. Nasze koleżanki i koledzy z dyrekcji pilskiej opowiadali o zagrożeniach związanych z ochroną lasu, które odcisnęły swoje wyraźne piętno w historii Puszczy i jej obecnym kształcie.To przede wszystkim walka ze szkodnikami sosny i gradacjami oraz rozwiązania technologicznie, które skutecznie mają pomagać w walce z pożarami. Z kolei na przykładzie nadleśnictw dyrekcji szczecińskiej prezentowano innowacje drogowe linii trans-puszczańskiej oraz wydobycie ropy i gazu wraz z związaną z tym problematyką.
LKP w pigułce
LKP „Puszcza Notecka" jest miejscem wyjątkowym w skali kraju. W latach międzywojennych, 1922 - 1924, masowy pojaw szkodnika drzew - strzygoni choinówki zniszczył blisko 80% drzewostanów. Dzięki wysiłkom leśników od tamtej pory Puszcza jest przebudowywana, stanowiąc obecnie jeden z największych i najbardziej zwartych kompleksów leśnych w kraju o powierzchni wynoszącej blisko 137 tys. ha. Obszar Leśnego Kompleksu Promocyjnego, ustanowiony w 2004 roku jest obszarem transgranicznym, w skład którego wchodzą nadleśnictwa 3 regionalnych dyrekcji, w Poznaniu, Szczecinie i Pile. Po stronie poznańskiej reprezentują je Nadleśnictwo Sieraków oraz Nadleśnictwo Oborniki. Obszar „Puszcza Notecka" wyznaczono jako ostoje dla zagrożonych gatunków ptaków w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Bytuje tu m.in. największa populacja w regionie bielika, puchacza czy kani rudej. Do Puszczy powróciły również wilki. Lasy Puszczy Noteckiej są również najbardziej popularnym w Wielkopolsce miejscem na grzybobrania.
Idea Leśnych Kompleksów Promocyjnych narodziła się w latach 90-tych. Do dziś utworzono na terenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe aż 25 takich obszarów. Prezentują one wielką różnorodność polskich lasów, często najpiękniejszych w regionie puszcz o wyjątkowych osobliwościach przyrodniczych. Każdy z nich posiada wyjątkowe dla siebie walory przyrodnicze, kulturowe, krajoznawcze czy gospodarcze.