Aktualności
Narada na terenie Puszczy Noteckiej
Narada na terenie Puszczy Noteckiej
W maju na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka" odbyła się narada hodowlano-ochronna w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich nadleśnictw wchodzące w skład LKP.
Tematyka narady skupiała się na problemach prowadzenia hodowli i ochrony lasu. Pierwszy dzień sesji terenowej odbył się na terenie Nadleśnictwa Oborniki. Uczestnicy narady zapoznali się z rozmiarami szkód powodowanych przez zwierzynę płową oraz prowadzonym monitoringiem tych uszkodzeń. Ponadto zaprezentowano również wykorzystanie różnych technik odnowienia lasu oraz główne założeniami projektu „Las Modelowy". Pod koniec dnia pracownicy Nadleśnictwa Krucz razem z przedstawicielem RDLP w Pile zaprezentowali ciekawą inicjatywę programu szkoleń z zakresu wykonywania zabiegu trzebieży wczesnej na powierzchniach porównawczych pochodzenia naturalnego. Leśniczowie dowiedzieli się o ewentualnych błędach jakie mogą popełnić na etapie planowania zabiegu.
Kolejnego dnia uczestnicy szkolenia zapoznali się z efektami prac badawczych, które rozpoczęto już w 1964 r. Prace te miały na celu ustalenie zasad postępowania gospodarczego, które zapewniłyby urozmaicenie gatunkowe i poprawę stabilności Borów Noteckich. W tamtych czasach puszczę charakteryzował pogarszający się stan zdrowotny młodego, głównie jednowiekowego monolitu sosnowego. Aby poprawić kondycję drzewostanów, na powierzchniach doświadczalnych wapnowano glebę, testowano różne metody przygotowania gleby i wprowadzano rozmaite gatunki liściaste. Pozytywne efekty tych zabiegów były krótkotrwałe i niewspółmierne do ogromu prac włożonych na poprawę warunków wzrostu drzew.
W trakcie narady nie brakowało też miejsc nieco mniej związanych w tematyką hodowlano-ochronną, ale ważnych z punktu widzenia specyfiki regionu, w którym głównym elementem krajobrazu jest las. Pierwszego dnia, uczestnicy narady uczcili pamięć ofiar mordu obywateli polskich przy mogile zbiorowej w Rożnowicach. W trakcie wizyty w technikum leśnym w Goraju, dyrektor Albert Tabaka przedstawił historię obiektu i kierunek rozwoju leśnego szkolnictwa zawodowego. Drugiego dnia sesji terenowej uczestnicy odwiedzili największą w Polsce Kopalnie Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów – Międzychód – Grotów. Leśnicy odwiedzili również Ośrodek Edukacji Ekologicznej Mokrzec, który mieści się w siedzibie byłej leśniczówki, jednym z niewielu budynków pozostałych po nieistniejącej już największej puszczańskiej wsi Radusz.
Część terenowa narady znakomicie uzupełniała się z sesją referatową. Wśród prelegentów wykładów był m.in. prof. dr hab. Władysław Barzdajn. W swoim wystąpieniu przedstawił szczegóły badań naukowych, których powierzchnie doświadczalne uczestnicy narady mieli okazje zobaczyć w czasie sesji terenowej. Świat organizmów mikrobiologicznych przedstawiła prof. Hanna Kwaśna, natomiast o krajoznawczych walorach Puszczy Noteckiej opowiedzieli dr hab. Władysław Kusiak i regionalista Paweł Anders. Ciekawy wykład zaprezentowała również Pani Agnieszka Winkler, która przedstawiła specyfikę bytowania dwóch „konfliktowych" gatunków Puszczy Noteckiej: bobra i wilka. Temat gospodarki przestrzennej przybliżył krajoznawca dr Włodzimierz Łęcki natomiast Henryk Piskonowicz – zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Poznaniu, podsumował zwięźle sesję referatową omawiając zadania gospodarcze stosowane w Puszczy Noteckiej według Planów Urządzania Lasu.
Narada hodowlano – ochronna była wspaniałą okazją do wymiany poglądów i dyskusji.