Aktualności
Dlaczego leśnicy wolą pozyskiwiać drewno zimą? [wideo]
Dlaczego leśnicy wolą pozyskiwiać drewno zimą? [wideo]
Zima dla leśników to okres intensywnych prac, głównie związanych z pozyskaniem i zrywką drewna. Niskie temperatury powietrza, gruba pokrywa śnieżna są naszymi sprzymierzeńcami w codziennej pracy.
Niskie temperatury ograniczają rozwój wirusów i bakterii, a więc czynników mogących "zepsuć" drewno. Drewno pozyskane w okresie zimowym jest zatem mniej narażone na choroby wywołane przez grzyby. Dzięki temu np. nie sinije. Ma to związek z jego wilgotnością, która zimą spada nawet do 40%. W pozostałych porach roku jest dwa razy wyższa. Żeby drewno dostarczyć do tartaku, trzeba najpierw je zwieźć do drogi wywozowej, skąd zostanie zabrane przez wysokotonażowe samochody.
Wydawałoby się, że śnieg raczej będzie utrudniał zrywkę. Jest jednak inaczej. Wysoka pokrywa śnieżna chroni rośliny runa, które pod nią zalegają. A zamarznięte drogi umoźliwiają przejazd ciężkiego transportu bez szkody dla traktu.
A dlaczego drewno pozyskane zimą świetnie nadaje się na drewno konstrukcyjne i dlaczego leśnicy nie wycinają drzew tylko i wyłącznie o tej porze roku? O tym opowiada Michał Wojcieszkiewicz w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza Lasów".